Blokové čištění zlínských ulic je u konce

Blokové čištění zlínských ulic je u konce

Od dubna letošního roku probíhalo, po dvouleté přestávce, v ulicích Zlína blokové čištění. Práce započaly na Jižních Svazích, ukončeny byly 26. října v části Nivy. Během této doby bylo sesbíráno přes 250 tun smetků a vyčištěno zhruba 40 000 m2 plochy.

O to, aby byly ulice Zlína čisté, se starají zpravidla tři velká a čtyři malá zametací vozidla. Velká vozidla sesbírala celkem 161,82 tun smetků, malá pak 91,06 tun smetků. Těmito smetky jsou např. prach, špína, listí či drobnější odpadky.

Samotný zametací agregát je pak mezi nápravami – je tvořen odsávací hubicí, soustavou kartáčů a skrápěcím systémem, který zaručuje bezprašný provoz stroje tím, že kolem kartáčů vytváří vodní mlhu. Na zlínských ulicích však můžete potkat také další speciální vůz s nástavbou, jehož úkolem je vysokotlaké čištění dešťových kanálů.

Na blokové čištění ulic jsou občané města Zlína upozorněni vždy týden dopředu, a to značkou „Zóna blokového čištění“. V takto označených lokalitách platí zákaz stání s vymezením konkrétního dne a času. I přes toto varování se však v daný den vždy najdou neukáznění občané, kteří svými vozidly znesnadňují pracovníkům Technických služeb Zlín práci. Po dobu zákazu stání mohou řidiči využít některá z velkých parkovišť, která Technické služby Zlín provozují – například naproti divadla, u Obchodního domu Zlín či u Velkého kina. Jen díky blokovému čištění ulic můžeme snížit množství prachu ve městě, což v konečném důsledku vede k příjemnějšímu prostředí pro všechny jeho obyvatele. Prosíme tedy řidiče, aby tento zákaz parkování respektovali.