Jak správně třídit

Jak správně třídit (odpady v domácnosti)? Takový návod chceme? Je nutné mít na webu informaci, že starý papír patří do kontejneru na papír?
V České republice je zaveden systém komoditního sběru tříděného odpadu.  Stačí obal, který právě dosloužil (staré tašky nebo krabice), hned hodit do koše na tříděný odpad. Ze zkušeností vyplývá, že průměrná česká domácnost nejvíce produkuje papír a plasty.

Na tyto dva druhy odpadů by měl být prostor pro jejich odkládání největší. Na střepy z rozbitého skla je nejlepší plastová krabice a nápojový karton se třídí společně s plastem. Tím, že odpady třídíme, se uvolní místo v koši na směsný odpad a nemusíme s ním chodit tak často nebo nám vystačí menší koš. Tříděný odpad můžeme odnášet jednou za týden nebo i méně často. To ovšem platí pouze v případě, že do něj vyhazujeme opravdu prázdné a co nejméně znečištěné obaly.


Co kam patří:

              Papír

papir2_1ANO:časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, knihy (bez vazby), obálky s fóliovými okénky.
NE:
uhlový, mastný, sáčky od polévek. 

PlastyPlasty_2  ANO:PET láhve, plastové obaly od potravin, plastové sáčky/tašky, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků (vymyté), nápojové obaly (tetrapack).
NE:
mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žiravin/barev, podlahové krytiny, plastové stoličky, sáně/boby, kbelíky.

Barevné skloSKLO_3 ANO:do zeleného kontejneru se vhazuje barevné sklo (lahve od alkoholických a nealkoholických nápojů, sklenice, tabulové sklo). 
NE:
keramika, porcelán, zrcadla, autosklo, drátované sklo, žárovky

Čiré skloBílesklo_4 ANO:
 
do bílého kontejneru se vhazuje sklo čiré (sklo od nápojů, zavařenin, marmelád, rozbité skleničky). 

 NE:
keramika,porcelán, zrcadla, autosklo, drátované sklo, žárovky


Kromě třídění odpadů do barevných nádob lze odkládat přetříděné odpady ve sběrných dvorech (např. pěnový polystyren, velké krabice).