Seriál: Svozem odpadů to nekončí - veřejné osvětlení

Seriál: Svozem odpadů to nekončí - veřejné osvětlení

Služby, které poskytuje společnost Technické služby Zlín, rozhodně nekončí svozem odpadů, ve správě má mnoho dalších oblastí, o kterých občané města možná ani netuší. Jednou z nich je např. veřejné osvětlení.

To slouží k osvětlení veřejných komunikací, prostranství nebo objektů. Majitelem a správcem jsou ve Zlíně Technické služby Zlín, s.r.o., které na základě smluvního vztahu s městskou radnicí provozují veřejné osvětlení na území města Zlína a v jeho přilehlých částech a dále mají ve správě veškerá světelná signalizační zařízení na území města.

Veřejné osvětlení zajišťuje nejenom estetickou stránku města, ale také bezpečnost občanů - dobře osvětlené ulice a veřejné prostory jsou klíčové pro naši pohodu a bezpečnost v nočních hodinách. Moderní technologie a ekologický přístup jsou pro Technické služby Zlín samozřejmostí. Jsou vybírány nejlepší a nejúspornější způsoby osvětlení, což přispívá hlavně k úspoře energie, a tím ke snižování dopadu na životní prostředí. Jsou implementovány technologie, které umožňují řídit osvětlení na dálku, tedy efektivněji. I díky tomu lze flexibilně reagovat na různé potřeby města a jeho občanů.

Pilotním projektem, ke kterému se město Zlín v posledních měsících rozhodlo, je využití nového druhu autonomního veřejného osvětlení. Jedná se o lampy s malými solárními panely, které jsou schopné ekologického provozu, není k nim potřeba žádné kabeláže, lze je ovládat bezdrátově a mají minimální životnost 25 let. Tyto lampy jsou také skvěle zhotoveny i co do designu. Intenzitu osvětlení pak reguluje elektronický řídicí systém s ohledem na aktuální možnosti dobíjení baterií sluneční energií.

„Tento druh lamp můžeme využít všude tam, kam se např. nedostaneme se standardním veřejným osvětlením. První takové lampy se nachází na Vršavě u zábavního parku Galaxie. Věřím, že solární veřejné osvětlení je klíčem k energeticky efektivnější a udržitelnější budoucnosti našeho města. Vzhledem k nákladnosti však bude toto řešení využito pouze ve vybraných lokalitách, kde to bude dávat dlouhodobý smysl,“ uvedl k využití solárních lamp radní pro oblast dopravy Václav Kovář.

Případné závady na veřejném osvětlení lze hlásit na telefonním čísle 577 111 411 (pracovní doba) či 604 220 288 (mimo pracovní dobu).