17.4.2018 / Sobotní svozy pokračují

Dne 21. 4. 2018 se uskuteční tradiční mobilní svoz odpadu, spolu s objemnými a biologickými odpady budou sbírány i... Číst dále »

4.4.2018 / Mobilní svozy začínají

Přistavení velkoobjemových kontejnerů na BIOODPAD (Jaroslavice a Kudlov) Zlín - Město Zlín rozšiřuje od dubna 2018 separaci... Číst dále »

28.3.2018 / Velikonoční svátky: změna svozu odpadu

Upozorňujeme na změnu termínu svozu v souvislosti s velikonočními svátky. Na Velký pátek zajistí pracovníci Technických služeb... Číst dále »

Všechny aktuality »

Jak správně třídit


Jak správně třídit (odpady v domácnosti)

Nejsnadnějším způsobem jak třídit odpad, je už v místě vzniku, a to ve vašich domácnostech.
Tedy už ve chvíli, kdy obal nebo určitá věc dosloužila a my se jí chceme zbavit. Stačí obal, který právě dosloužil, hned hodit do koše na tříděný odpad, staré tašky nebo krabice.

Ze zkušeností vyplývá, že průměrná česká domácnost nejvíce produkuje papír a plasty.

Na tyto dva druhy odpadů by měl být prostor pro odkládání tohoto druhu odpadu největší. Na střepy z rozbitého skla je nejlepší plastová krabice a nápojový karton se třídí společně s plastem.

Tím, že odpady třídíme, se uvolní místo v koši na směsný odpad a nemusíme s ním chodit tak často nebo nám vystačí menší koš. Tříděný odpad můžeme odnášet jednou za týden nebo i méně často. To ovšem platí pouze v případě, že do něj vyhazujeme opravdu prázdné a co nejméně znečištěné obaly.

Co kam patří:
Papír
papir2_1 ANO: časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, knihy (bez vazby), obálky s fóliovými okénky.
Ne: uhlový, mastný, sáčky od polévek. 
Plasty
Plasty_2 ANO: PET láhve, plastové obaly od potravin, plastové sáčky/tašky, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků (vymyté).
NE: mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žiravin/barev, podlahové krytiny, plastové stoličky, sáně/boby, kbelíky.
Barevné sklo
SKLO_3 ANO: do zeleného kontejneru se vhazuje barevné sklo (lahve od alkoholických a nealkoholických nápojů, sklenice, tabulové sklo). 
NE: keramika,porcelán, zrcadla, autosklo, drátované sklo, žárovky
Bílé sklo
Bílesklo_4 ANO: do bílého kontejneru se vhazuje sklo čiré (sklo od nápojů, zavařenin, marmelád, rozbité skleničky). 
NE: keramika,porcelán, zrcadla, autosklo, drátované sklo, žárovky

Kromě třídění odpadů do barevných nádob lze odkládat předtříděné odpady ve sběrných dvorech (např. pěnový polystyren, velké krabice).

Další informace o třídění a odpadech můžete získat na webu Jak správně třídit nebo na webu EkokomUpozorňujeme občany, že již začalo blokové čištění komunikací a přilehlých parkovišť.

V souladu se zákonem je dopravní značení v dané lokalitě umístěno vždy týden před zahájením čištění. Je to zónové značení, čili neruší ho křižovatka, ale až odpovídající značka konec zóny! Bohužel, mnoho řidičů zůstává s vozidly na parkovištích a jsou následně pokutováni městskou policií.

Věnujte tomu, prosím, pozornost, ať těmto nepříjemnostem předejdete.

Seznam ulic a termínů blokového čištění v PDF.
Seznam ulic a termínů blokového čištění v XLSX.
Mapová příloha je zde.